Koksidiyoz İle Mücadele Programı
KONSEPT & HİZMETLER - KANATLI

Koksidiyoz, özellikle kanatlı yetiştiriciliğinde sıklıkla görülen, Eimeria adlı protozoaların sebep olduğu bir hastalıktır. Özellikle bağırsak epitellerinde çoğalırken oluşturduğu hasarlar, bağırsak sağlığının bozulmasına ve yemden yararlanmanın azalmasına neden olmaktadır. Hayvanların sekonder hastalıklara daha duyarlı hale gelmelerine ve performans kayıplarına yol açmaktadır. Akut formda ölüm oranı daha da artmakta ve ciddi ekonomik kayıplar şekillenmektedir.

 

Koksidiyozun önlenmesi amacıyla aşılamalar yapılmakta veya çeşitli antikoksidiyal kullanım programları (düz, shuttle, rotasyon ve temizleme) uygulanmaktadır. Direnç gelişiminin oluşmaması için sentetik ve iyonofor grubu antikoksidiyaller, shuttle ya da rotasyon programlarına göre değiştirilerek kullanılmalıdır.

 

Aşılamaların bağırsaktaki etkenlere karşı direkt etkili olmaması ve antikoksidiyallerin düzenli kullanımına bağlı olarak etkenlerin direnç geliştirmesi sebebiyle, yakın gelecekte antibiyotiklerde olduğu gibi antikoksidiyal kullanımına da yönelik kısıtlamaların gelmesi ihtimaline karşı, bitkisel ürünler önem kazanmıştır. Tüm yetiştirme dönemi boyunca rasyonlardan çıkartmaya gerek duyulmadan güvenle kullanılabilen, organik hayvan yetiştiriciliğinde ve kimyasal antikoksidiyal kullanmak istemeyen üreticiler için bu bitkisel ürünler “doğal antikoksidiyaller” olarak sıklıkla tercih edilmektedir.

 

35 yıllık bilgi birikimimiz ve tecrübemiz sayesinde, ürün portföyümüzdeki kaliteli ve etkili ürünler ile koksidiyozun neden olduğu sorunların önlenmesi ve doğru mücadele programlarının oluşturulması noktasında büyük destek sağlıyoruz.

 

Daha detaylı bilgi için teknik ekibimizle irtibata geçebilirsiniz.

EMANOX Sarımsak , meyankökü ve nane ekstraktları içeren doğal antiparaziter bitki ekstraktıdır Ürün Detayı
ÜRÜNLERİMİZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK VE BİZDEN HABERLER İÇİN E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

  Bizler Kartal Kimya olarak, ekonomi, çevre ve toplumun tüm eksenlerinde gelecek nesillere karşı sahip olduğumuz sorumluluğun farkındayız. Bu bilinci, kurumsal değerlerimiz ve dürüst ilkelerimizle sürdürülebilir ve güvenilir bir gelecek çizerek yansıtıyoruz. Her gün “hayata pozitif katkı sunmak” için çalışıyoruz.

  +90 262 888 41 00

  info@kartalkimya.com

  Balçık Mah. Pelitli Yolu Cad.
  No:140, 41490
  Gebze / Kocaeli