Kartal ve BASF, BalanGut® Aqua lansmanını İzmir’de gerçekleştirdi

Balıklarda bağırsak sağlığının korunmasını sağlayan, sürdürülebilir üretim ve balık refahı için dengeleyici bir ürün niteliğinde olan BalanGut® Aqua’nın lansmanı, Kartal ve BASF Türkiye ortaklığında ve su ürünleri sektörü temsilcilerinin katılımıyla İzmir’de gerçekleştirildi.

20-21 Haziran 2022 tarihleri arasında su ürünleri sektörünün temsilcileri, Kartal ve BASF iş birliğiyle gerçekleştirilen BalanGut Aqua lansmanında, İzmir’de buluştu. İzmir Wyndham Grand Özdilek Otel’de  yapılan “Bağırsak sağlığı dengede, işler yolunda” sloganıyla düzenlenen ve 2 gün boyunca devam eden lansman toplantısında, balıklarda bağırsak sağlığının önemi üzerinde durulurken su ürünleri sektöründeki genel sorunlara ve yeni trendlere değinildi.

İki günlük program BASF Doğu Avrupa ve Ortadoğu Satış Koordinatörü Janina Jordaan’ın BASF tanıtım sunumuyla başladı. BASF’ın global yapılanmasına, hizmet verdiği sektörlere ve üretimdeki gücüne değinen Jordaan, BASF olarak sürdürülebilir geleceğe katkıda bulunmak istediklerini belirtti ve şunları ekledi: “Dünya nüfusu artıyor, ancak dünyanın kaynakları sınırlı. Biz sürdürülebilir çözümlere, yeniliklere, teknolojilere ve üretim süreçlerine öncelik vererek bu sürece olumlu katkı sunabilir ve sorumluluk alabiliriz. Bunun için tüm iş segmentlerimizde kaynakları korumaya, atıkları azaltmaya ve verimli çözümler sunmaya odaklanıyoruz.”

Sürdürülebilirlik, yaşlanan nüfus, kentleşme, gıda güvenliği, sağlık ve refah, güvenli gıda, büyüyen orta sınıf gibi günümüzdeki küresel gelişmelerin, beslenme ve sağlık pazarını etkilediğine değinen Janina Jordaan, BASF’nin yenilikçi ürünler geliştirirken bu eğilimlerden hareket ettiğini de aktardı.

VİTAMİN ÜRETİMİNDEN BALANGUT®’A

BASF’nin hayvan besleme ve aroma bileşenleri, insan beslenmesi, pharma çözümleri ve enzimler olmak üzere 6 global iş birimi olduğunu hatırlatan Jordaan, özellikle vitamin ve enzimlerle tanınan BASF’nin çok farklı sektörlerde çok sayıda ürünü olduğunu aktardı. Konuşmasının devamında bilim odaklı, yüksek kaliteli içerik ve çözümler sunan BASF’nin hayvan besleme birimindeki dönüm noktalarına değinen Jordaan, “1970’te vitamin üretimiyle başladık ve bu sayede çok fazla deneyim kazandık. Uzun araştırma-geliştirme çalışmaları sonucunda, 1990’da, öncü bir proje olan Fitazı, yani Natuphos’u piyasaya sürdük. Ürün geliştirirken kendimize sürekli olarak daha ne yapmamız gerektiğini soruyoruz. Son zamanlarda listemize eklediğimiz bir ürün olan BalanGut® da bence son derece değerli bu ürünlerden biri ve büyük ihtimalle gün geçtikçe önemi daha da artacaktır. Biz sağlıklı hayvanlar istiyoruz ve bu yüzden de bu tarz ürünler geliştiriyoruz.” dedi.

HAYATA POZİTİF KATKI SUNMAK…

Jordaan’ın ardından söz alan Kartal Kimya Genel Müdürü Dr. Murat Kalyoncu, Kartal Kimya hakkında bir tanıtım sunumu gerçekleştirdi. Sunumunda 2022 itibariyle 37. yılını kutlayan Kartal Kimya’nın tarihini, üretimini ve son yıllarda gerçekleştirdiği atılımları anlatan Kalyoncu, “Kurulduğumuz tarihten itibaren yüksek ürün kalitemiz, üretim teknolojimiz, inovatif ürünlerimiz, vizyonumuz, girişimci yapımız ve finansal gücümüzle hayvan sağlığı ve yem katkı sektörünün en önemli oyuncularından biri olduk. Yüksek kalitedeki yem katkılarımız ve özel olarak hazırlanmış çözüm odaklı ürünlerimizle 37 yıldan bu yana, yerel ve uluslararası müşterilerimiz için önemli bir tedarikçiyiz.” şeklinde konuştu.

Kartal Kimya’nın Türkiye ve Avrupa’nın en modern üretim tesisine sahip olduğunu ifade eden Kalyoncu, şunları da sözlerine ekledi: “Ürünlerimizin inovatif ve yüksek kalitede olmasının fiziksel sebebi, Bühler tarafından kurulmuş yüksek teknolojili fabrika ekipmanlarına sahip olmamızdır. Kartal Kimya’da ürettiğimiz ürünlerin kalite standardını kontrol edebilmek için kendi bünyemizdeki laboratuvarlarda analizler yapıyoruz.”

Sunumunun devamında yem sanayindeki artan kalite beklentilerine vurguda bulunan Dr. Murat Kalyoncu, üretim ve kalite konusunda sürekli kendilerini geliştirdiklerini aktardı. “Sürekli gelişim bizim için kaçınılmaz” diyen Kalyoncu, şöyle devam etti: “Yüksek kaliteli premiksler üretmek için üst düzey ham maddeler üreten firmalarla çalışıyoruz. Odak noktamız kendi markamız altında, hayvan sağlığı ve üretimine pozitif katkıda bulunmak ve Türkiye hayvancılık sektörüne ürün portföyümüzle kalıcı bir değer yaratmak. Biz Kartal Kimya olarak ekonomi, çevre ve toplumun tüm eksenlerinde gelecek nesillere karşı sahip olduğumuz sorumluluğun farkındayız. Bu bilinci, kurumsal değerlerimiz ve dürüst ilkelerimizle sürdürülebilir ve güvenilir bir gelecek çizerek yansıtıyoruz. Her gün ‘hayata pozitif katkı sunmak’ için çalışıyoruz.”

BESLEME VE BAĞIRSAK SAĞLIĞI İLİŞKİSİ

BalanGut® Aqua tanıtım toplantısı kapsamında “Balıklarda Bağırsak Sağlığı ve Bağışıklık” konulu bir sunum yapan Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Prof. Dr. Tufan Eroldoğan, özellikle bağırsak sağılığı, besleme ilişkisi ve bağışıklık üzerinde durdu. Konuşmasına artan dünya nüfusuna ve protein ihtiyacına değinerek başlayan Eroldoğan, su ürünleri sektörünün, artan protein ihtiyacının karşılanmasında önemli bir role sahip olduğunu belirtti. Ancak sınırlı ham madde kaynakları ve bu ham maddelerin ekonomik maliyetleri nedeniyle üretimin sürdürülebilirliği için yeni kaynaklara veya atıklardan oluşan kaynakların geri kazanımına dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Tufan Eroldoğan, dünyada özellikle yem ham maddesi olarak kullanılan kaynaklardaki değişime ve yeni trendlere değindi.

Sunumunda farklı ham maddelerle hazırlanan rasyonların, balıkların bağırsak mikrobiyotasına farklı etkileri olduğunu ve bağışıklığın da beslemede kullanılan ham maddelere göre değişebildiğini vurgulayan Prof. Dr. Tufan Eroldoğan, “Kullanacağınız ham maddenin mikrobiyotayı olumlu ya da olumsuz etkileyebileceğini düşünerek hareket etmeniz gerekiyor. Dengeler burada çok önemli.” dedi ve balık sağlığı, üretim verimliliği, kalite gibi kriterleri karşılamak için yararlanılan besinlerden ve yem katkılarından örnekler verdi.

BALANGUT AQUA VE BALIK SAĞLIĞI

Kartal Kimya & BASF ortaklığında düzenlenen lansman toplantısının ilk günü, BASF Animal Nutrition EMEA ve Asya-Pasifik Satış Müdürü Dr. Ehab Aboelsaadat’ın “BalanGut – Aqua Ürün Tanıtımı” sunumuyla sona erdi. Sunumunda balıklarda karşılaşılan sağlık problemlerine ve bu problemleri gidermeye yönelik yapılan çalışmalara değinen Dr. Aboelsaadat, özellikle antibiyotik direncine dikkat çekti. Antibiyotik direnci nedeniyle BASF olarak bütrik asit gibi farklı ürünler üzerinde araştırmalar yaptıklarını ve bağırsak sağlığına odaklandıklarını aktaran Aboelsaadat, daha sonra bağırsak sağlığına yönelik avantajlarıyla ön plana çıkan BalanGut® Aqua ürünü ve yapılan deneme çalışmaları hakkında bilgiler aktardı. Balıklarda bağırsak sağlığının korunmasını sağlayan, sürdürülebilir üretim ve balık refahı için dengeleyici bir ürün niteliğinde olan BalanGut® Aqua, yenilikçi ürün bileşimi ve antibakteriyel etkisi sayesinde performans artırıcı özelliğiyle öne çıkıyor.

BASF’nin bağırsak sağlığı konusuna giriş ürünü olan BalanGut®, bir organik asit değil, kısa ve orta zincirli yağ asitlerinin mono-, di- ve tri-gliseridlerinin karışımı niteliğinde. Organik asitlerin aksine pH’ya bağımlı olmayan BalanGut®, kolay kullanımı, aşındırıcı ve uçucu olmayan özellikleri ve aynı zamanda ısıya dayanıklılığıyla dikkat çekiyor. Sindirim sistemini dengeleyerek kanatlı, balık ve karides üretiminde bağırsak sağlığını destekleyen ürün, hayvanlarda sağlığı ve refahı koruyarak optimum gelişimi hedef alıyor.

PROBIO VE KARTAL GÜÇ BİRLİĞİ İLE İLERLEMEYİ HEDEFLİYOR

Etkinliğin ikinci gününde Tüyekad Başkan Yardımcısı ve Probio Sağlık Ürünleri Pazar Geliştirme Direktörü Dr. M. Emre Yardibi ile Probio Sağlık Ürünleri Balık Yemi & Kedi Köpek Mamaları Formülasyon ve Yem Teknolojileri Uzmanı Müge Önder Apaydın, “Bitkisel Ağırlıklı Beslenen Etçil Avrupa Levreğinde (Dicentrarchus labrax) Mikrobiyota Dinamikleri ve Formülasyon Stratejileri” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Tanıtım toplantısı, Bühler Group’un Türkiye Yem Birimi Satış Müdürleri Mithat Can Defektaş’ın, “Su Ürünleri Pazarı ve Trendler” konulu sunumu ile devam etti Defektaş, Bühler’in kullanmış olduğu teknolojiler ve buna yönelik hedefleri konusunda önemli noktalar değindi. Gelişime açık olduklarını ve çalışmaları ile sektörde dikkat çektiklerini vurguladı.

Son derece bilgilendirici geçen lansman toplantısı katılımcılardan tam not alarak Kartal & BASF ortaklığının teşekkür konuşmasıyla sona erdi.

ÜRÜNLERİMİZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK VE BİZDEN HABERLER İÇİN E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

  Bizler Kartal Kimya olarak, ekonomi, çevre ve toplumun tüm eksenlerinde gelecek nesillere karşı sahip olduğumuz sorumluluğun farkındayız. Bu bilinci, kurumsal değerlerimiz ve dürüst ilkelerimizle sürdürülebilir ve güvenilir bir gelecek çizerek yansıtıyoruz. Her gün “hayata pozitif katkı sunmak” için çalışıyoruz.

  +90 262 888 41 00

  info@kartalkimya.com

  Balçık Mah. Pelitli Yolu Cad.
  No:140, 41490
  Gebze / Kocaeli