Kartal Kimya Genel Müdürü Dr. Murat Kalyoncu, temel prensiplerinin ülkemizi yurt dışında layıkıyla temsil etmek ve ülkemize katma değer sağlamak olduğunu belirtiyor.

Hayvan sağlığı ve yem katkıları alanında Türkiye’de sektörün önde gelen şirketleri arasında yer alan Kartal Kimya, kurulduğu günden bu yana vizyonu, girişimci yapısı, üretim kapasitesi ve inovatif ürünleri ile alanında ses getirmeyi başardı. Yüksek kalitedeki yem katkıları ve özel olarak hazırlanmış çözüm odaklı ürünleri ile 1985 yılından beri, yerel ve uluslararası müşterileri için önemli bir tedarikçi oldu. Kartal Kimya Genel Müdürü Dr. Murat Kalyoncu ile gerçekleştirdiğimiz röportajda; tesislerindeki yenilikler ve inovasyondan, global pazardaki hedeflerinden, F.A.S.T. Lab. ile yaptıkları çalışmalardan ve lojistik alanındaki yatırımlardan konuştuk.


Kartal Kimya durağan ticarete alışmayan bir firma. Özellikle premiks üretim tesisinde yaptığınız yenilikler ve inovasyonu neden önemsiyorsunuz? Bu gelişim sektör için neden önemli?


Bu soruyu sorduğunuz için teşekkür ederim. Biz premiks üretiminin ciddi bir iş olduğunu söylüyoruz. Uğraştığımız alan hassas çalışma ve bilgi birikiminin yanında, premiks üretimi için gerekli, tamamen bu işe özel dizayn edilmiş ekipmanları ve destekleyici yazılımları da gerektiriyor. O nedenle, hali hazırda premiks üretimlerini yapmakta olduğumuz tesisimizde kuruluşundan itibaren ciddi yatırımlar yapılmıştı. Kapasite olarak Türkiye ve bölgede en yüksek üretim potansiyeline sahip olacak şekilde tasarlanmış olan fabrikamızda, premiks üretimi için gerekli ekipmanlar örneğin mikserler ve mikro-dozajlama üniteleri, alanında en önde gelen kuruluşlardan olan Bühler firması tarafından tamamen premiks üretimi için dizayn edilmişti. Sadece bununla da kalınmamış, sisteme entegre yazılımlar ile de desteklenmişti.


Yeni dönemde de premiks tesisimize yatırım yapmaya devam ettik ve ediyoruz. Bunların arasında yine Bühler iş birliği ile tam izlenebilirlik sağlayan ve Win-Cos adı verilen çok daha gelişmiş yazılım sistemleri bulunuyor. Bu yeni yatırımımız sayesinde oluşturduğumuz dijital platform ile daha detaylı depo yönetimi, ayrıca batch raporlamaları, barkodlama, paketleme ve etiketlemeler gibi pek çok noktada kendimizi yenilemeyi ve geliştirmeyi sürdürüyoruz. İşimizi severek yapıyoruz ve bunu hem yurt içindeki sektör paydaşlarımızla hem de ihracat pazarlarındaki dostlarımızla paylaşmayı çok önemsiyoruz.

Sadece iç piyasada değil global pazarda da güçlü bir oyuncu olma hedefiniz var mı? İhracat Kartal Kimya için neden önemli?


Tamamen yerli sermayeli bir Türk firması olarak ülkemizi yurt dışında layıkıyla temsil etmek, ülkemize katma değer sağlamak bizim temel prensiplerimiz.

Ülkemiz bölgesinde, yem üretiminde lider konumda. Yıllardır elde ettiğimiz deneyimlerle, zaman içerisinde oluşturduğumuz iletişim ağımızla zaten bir süredir ihracatımız vardı. Bununla birlikte, son dönemde bu konuda daha yoğun mesai harcıyoruz. Bu anlamda lojistik alt yapımızı daha güçlendirdik, teknik destek ve servisler konusunda kendimizi sürekli geliştiriyoruz ve en önemlisi insana yatırım yapmaya devam ediyoruz. Çünkü ihracat bizlere çok yararlı deneyimler kazandırıyor. Ürettiğimiz ürünlerin ihraç pazarlarında kabul edilmesi, bunu sadece premiks anlamında değil, daha özel, soruna yönelik çözüm önerileri getiren patentli ürünlerimizi de kast ederek söylüyorum, bizi mutlu ediyor.

Aynı şekilde, ürünler ile birlikte sunmaya başladığımız servislerimizi aktarmak ve bunu tamamen kendi bilgi ve nitelikli çalışanlarımız ile ortaya koymak firma olarak sürdürülebilir gelişimimiz açısından çok önemli.

Sektör paydaşlarınız ve özellikle tedarikçileriniz için Kartal Kimya’nın güçlü bir partner olduğunu söyleyebilir misiniz?


Dinamik bir sektördeyiz ve sorumluluklarımızın farkındayız. O nedenle, sektör paydaşlarımıza yönelik temel görevimiz, ürünlerimizi talep edilen üst kalitede, rekabetçi şartlarda ve zamanında tedarik etmektir. Şunu samimiyetle söyleyebilirim, firmamızın Yönetim Kurulu’ndan, tüm çalışanlarına kadar hepimizin bakış açısı ve çalışma prensibi bu esas üzerine kurulmuştur. Global network’ümüz geniş ve güçlü.

Tedarikçilerimiz ile çok uzun yıllara dayanan bir iş birliğimiz var. Hatta zaman içerisinde dostluklara dönüşmüş durumda. O nedenle, kendileri ile ticari alışverişin yanında, son dönemde, karşılıklı know-how transferi, ortak ürün ve çözüm önerileri geliştirme, servisler, bölgesel ticari ortaklıklar gibi pek çok alanda projeler başlattık ve geliştirmeye devam edeceğiz.

F.A.S.T Lab. ile yaptığınız çalışmalar neden önemli, sektöre ne gibi katkıları olacak? Kısa ve uzun vadede başka hedefleriniz var mı?


Öncelikle, F.A.S.T. Lab.’ın açılımı “Feed Additives Solution Technologies Laboratuvarı”. Aslında temelleri eskiye dayanıyor. Geçmişte temel işlevi ham madde girdi kontrolü ve son mamul kontrolü idi.


O dönemde de yem ve premiks sektörüne yönelik, vitamin ve mineral analizlerini gerçekten yapabilen, ülkemizdeki sayılı birkaç laboratuvardan birisiydi. Sonrasında, özellikle tedarikçilerimiz ile birlikte yeni iş birliklerine gitmemiz bizleri bu alanda kendimizi geliştirmeye ve yatırım yapmaya teşvik etti ve F.A.S.T. Lab. ortaya çıktı. Geldiğimiz aşamada F.A.S.T. Lab., yem sektörünün analitik kimya alanında ihtiyaç duyduğu geniş bir enstrümental analiz portföyüne sahip olmasının yanında, ürün geliştirme ve ürünler ile birlikte çözüm önerileri sunmamıza destek olan, sadece Türkiye’de değil aynı zamanda bölge ülkelere de hizmet veren Ar-Ge alt yapısı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.


Lojistik alanında nasıl bir yatırım yapıyorsunuz ve lojistik neden bu kadar önemli?


Ülkemiz coğrafi olarak çok özel bir konumda. Aynı zamanda, kuruluşumuz da Türkiye’nin sanayi anlamında çok önemli bir bölgesi olan Gebze’de.


Ülkemizin iç ve dış ticaret hacminin artışıyla paralel, bulunduğumuz bölgede gerçekleştirilen depo, antrepo yatırımları ve buna olan talep çok yüksek. Bununla birlikte, gerek yurt içi ve gerekse ihracatta büyümemize paralel olarak, firmamız bünyesinde, C tipi antrepo yatırımı yaptık. Aynı zamanda güzel
işleyen, yaygın bir nakliye ağımız var. Bu sayede hem ülkemizdeki sektör paydaşlarımıza hem de ihraç pazarlarına hızlı ve rekabetçi hizmet sunabiliyoruz.

ÜRÜNLERİMİZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK VE BİZDEN HABERLER İÇİN E-BÜLTENİMİZE ÜYE OLUN

  Bizler Kartal Kimya olarak, ekonomi, çevre ve toplumun tüm eksenlerinde gelecek nesillere karşı sahip olduğumuz sorumluluğun farkındayız. Bu bilinci, kurumsal değerlerimiz ve dürüst ilkelerimizle sürdürülebilir ve güvenilir bir gelecek çizerek yansıtıyoruz. Her gün “hayata pozitif katkı sunmak” için çalışıyoruz.

  +90 262 888 41 00

  info@kartalkimya.com

  Balçık Mah. Pelitli Yolu Cad.
  No:140, 41490
  Gebze / Kocaeli